Cum sa faci o imagine din text
iRetina


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum sa faci o imagine din text Empty Cum sa faci o imagine din text Vin Dec 23, 2011 10:57 am

VanHellsing

Membru Nou
In acest tutorial veti invata cum sa creati o imagine facuta din "text". Sper să va bucurati de acest tutorial si sa va inspire si in viitoarele voastre creatii.

Sa incepem!

Creati un nou document (Ctrl+N) de dimensiunea 1920X1200 pics (in modul RGB) la o rezolutie de 72 pixels/inch.Umplem fundalul cu negru cu jutorul lui Pain Bucket Tool.Ar trebui sa arate cam asa:


[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

2.Selectam Horizontal Type Tool pentru text si folosim culoarea 0058a3 (desigur , dumneavoastra puteti folosi orice culoare doriti)

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

3.Formati un text , sau luati unul de pe internet pe care il copiati de mai multe ori , eu am ales ca text w w w . C a t a c l y s m . t i m e 2 f o r u m . c o m .

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

4.Ei bine , acum multiplicam textul de mai multe ori.Selectam textul pe care l-am facut apoi apasati CTRL+C pentru al copia , apoi apasati CTRL+V pentru al lipi de mai multe ori.Exact ca in imaginea de mai jos:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

5.Acum multiplicam textul de mai multe ori.Faceti clic pe layerul cu text , apoi tineti apasat ALT si cu ajutorul mouse-ului dati dextul mai jos.Repetati aceasta procedura de mai multe ori.

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

6.Dupa ce am terminat cu textul , tinem pasat CTRL si dam clic pe toate layerele cu text apoi dam clic dreapta si apasam pe Convert to smart object.Exact ca in imaginea de mai jos:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

7.Acum dam clic dreapta pe imaginea pe care o avem pana acum si dam la Free Transform , dam din nou click dreapta si dam la Rotate , si ii facem o rotatie de 180 de grade.Exact ca in imaginile de mai jos:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

8.Dupa ce am rotit imaginea , ar trebui sa arate cam asa:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

9.Ei bine , imaginea o selectam cu marquee tool apoi dam CTR+C pentru a o copia si o ducem in partea cealalta.

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

10.Tinem apasat tasta CTRL si facem click pe casuta din fata layerului pe care avem textul pt. a face selectia lui.

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

11.Acum apasam CTRL+SHIFT+I , iar apoi facem un simplu click pe layerul pe care avem imaginea si apasam pur si simplu "Delete".Exact ca in imaginea de mai jos:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]


Rezultatul final va trebui sa arate asa:

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

Daca nu ati inteles ceva , sau aveti vre-o nelamurire , lasatimi mesaj mai jos iar eu va voi raspunde!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum